You are currently viewing Et kasvatada last, on vaja tervet küla!

Et kasvatada last, on vaja tervet küla!

Oma lugu jagas Katrin.
Foto: shutterstock

Ma vajan Sind, ema! Ma vajan Sind rohkem, kui iial varem. Ka minu lapsed vajavad Sind, oma vanaema. Kas Sa ei näe või ei taha näha? Kas on mugavam vaadata kaugelt või oleks õige aeg ulatada abikäsi? Tule poolele teele ja ma sammun vastu. Jäädes aga paigale, astud iga päevaga sammu kaugemale!

Et kasvatada last, on vaja tervet küla, ütleb vanasõna. Miks on aga minu külas tühipaljas õhk? Ehk miks ei ole pakutaval abil enamasti praktilist väärtust?

Elu koos väikelastega on väga intensiivne ning pidevas muutumises. Lisaks lastele on vanematel ka kõikvõimalikud muud kohustused – eluase vajab parendamist, aiasaadused hoolt ning võssa kasvanud aed häirib nii naabreid kui ka iseennast. Musta pesu hunnikud ning hiilivad tolmurullid on otseses seoses pere suuruse ja koduloomade olemasoluga. Toidu valmistamine on nagu müstiline stseen Nukitsamehe filmist, kus kõrvenõgeste välja juurimine ei lõppenud iial ning sead olid pidevalt näljas. Ehk siis kvaliteetse toidu valmistamine vajab planeerimist ning aega. Kui peres juhtub ka veel lemmikloomi olema, arvestatakse ka nende vajadustega – jalutamine, hooldamine ning puhkeaja võimaldamine. Kokkuvõttes päris suur kogum erinevaid faktoreid, millega igapäevaselt arvestada, eks?

Kui aga kõige sellega igapäevaselt tegeleda, võib kõrvaltvaatajatele jäädagi mulje, et saad hakkama. Sa ju ei kurda. Mainid mõnda murekohta vast alles siis, kui küsitakse. Oled vaikne ja rahulik. Aga tegelikult oled nii väsinud, et toimid minimaalsel energia režiimil. Väldid kõike, mille jaoks sul lihtsalt jaksu ei jätku. Väsimus ja vähene uni kahiseb su kõrvades. Mälu mängib trikke, olles kohati hirmutavalt olematu. Kui lõpuks tekib võimalus magada, uinud kas sekundiga või jääd pikalt vähkrema.

Muidugi on see kõik olnud meie enda valik. Ja me oleme selle üle õnnelikud ja uhked, kui meil on lapsed ja kaaslased, kellega koos olla. Kui meie kõrval on inimesed, kes muudavad meie päevad värvikaks, ükskõik milline see värv siis ka poleks. Aga märgata ja päriselt küsida võiks ikkagi. Veel parem – tulla ja päriselt aidata! Kas veeta aega oma lastelastega või anda vanematele võimalus ennast välja magada, kasvõi paariks tunniks. Või aidata millega iganes, mida väikelapse vanemad ise ei jõua ära teha. Samal ajal tugevdades sidet lastelastega, koguda ühiseid mälestusi, mitte küsida pilte ning videoid salvestamiseks. Laduda tugev põhi selleks, et lapselaps oleks vanavanema suhtes empaatiline ka siis, kui tema on juba vana ja väeti.

Abi pakkumine stiilis “tulge külla, siis saate vaheldust ning puhata” ei toimi. Väikelastega reisimine, kasvõi linna teise otsa, on väga aja- ja energiakulukas. Päevad algavad niigi väga vara, aga külla minnes pead arvestama veel kõikide söögi- ja magamise aegadega. Pole mõtet ajada sassi toimivat päevakava, kui selle segamini paiskamisel saad vastutasuks pahurad lapsed ning taastumisele kulub veel järgminegi päev. Ja ei – külas olemine ei ole puhkus. Enda lapsi valvad ikkagi sina ise ja teiste puutumatuid esemeid pead kaitsma laste eest ikka sina ise. Lisaks pead kaasa haarama kõik lastele esmavajaliku, mis olenevalt lapse vanusest on ikka päris pikk nimekiri.

Mis takistab vanavanematel oma lapsi abistamast ning lapselapsi külastamast? Eriti nendel vanavanematel, kes elavad samas linnas? Külla minek on mõlemale ju sama pikk tee? Vanavanematel ei ole ülalpeetavaid. Nende vaba aeg kuulub ainuüksi nendele endile. Isegi ühistransport on enamasti tasuta ning üsna ligidal. Vahel tundub, et vanavanemad naudivad enda vastutuse lõppemist – lapsed on ju üles kasvatatud, nüüd on alanud aeg enda jaoks. Nõnda ei oskagi enam teistega arvestada, kui aeg ainult iseenda peale ära kulub. Mõistan, et teatud vanuses tunduvad lapsed veel liiga väikesed, et hoida, siis juba liiga jonnakad, siis liiga isepäised. Parimaid (s.t mugavaimaid) aastaid oodates tekib aga distants, kus usalduslik suhe vanavanema ja lapselapse vahel hääbub. Rääkimata vanematest, kes on mattunud väsimusse …  

Jäta kommentaar!

Sinu kommentaar on nähtav pärast selle ülevaatamist!